Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gromadce

Projekt "Sieć rozwoju gospodarczego pogranicza czesko-polskiego"

Utworzono dnia 05.09.2017

Opis projektu:

W ostatnich latach powstało wiele transgranicznych inicjatyw i projektów, zniesiono wiele barier granicznych. Niemniej jednak obecne i przyszłe wyzwania na czesko-polskim pograniczu pozostają ogromne. Jedną z głównych barier jest niewystarczająca liczba liderów stymulujących wspólne projekty. Bez zaangażowania partnerów z obu stron granicy współpraca traci swoją dynamikę. Wciąż w wielu zakresach brakuje jeszcze platform do ciągłej transgranicznej komunikacji i  współpracy, które nadal napotyka na liczne przeszkody. Istotnym problemem jest niedostatecznie wykorzystany potencjał współpracy instytucji i społeczności na obszarze objętym programem. Peryferyjność obszaru wsparcia wiąże się z niskim poziomem inwestycji i atrakcyjnością dla kapitału. Problemem jest duża liczba osób długotrwale pozostających bez pracy i emigracja mieszkańców z obszaru wsparcia. Transgraniczny region nie jest postrzegany jako jednolity rynek. Brak wystarczającej współpracy w obszarach: zatrudnienia, warunków prowadzenia działalności gospodarczej, turystyki, świadomości konsumenckiej. Wobec takich problemów intensywna i stała współpraca instytucji po obu stronach granicy staje się nieodzowna. Projekt odpowiada na te problemy poprzez utworzenie trwałej tematycznej platformy współpracy transgranicznej - sieci współpracy rozwoju gospodarczego pogranicza czesko-polskiego. Utworzenie takiej struktury wzmocni współpracę pomiędzy instytucjami na polsko-czeskim pograniczu. Prowadzenie regularnych spotkań w ramach grup roboczych, wzajemne poznanie, wspólna identyfikacja priorytetów pozwoli niwelować przeszkody i bariery prawne, administracyjne oraz językowe stojące na drodze do nawiązywania ściślejszej współpracy. Ukierunkowane  tematycznie grupy robocze odzwierciedlają najważniejsze problemy regionu.

Cele projektu:

Głównym celem projektu jest zwiększenie intensywności współpracy na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego pogranicza czesko-polskiego. Cel ten będzie realizowany poprzez cel szczegółowy jakim jest utworzenie sieci sieć współpracy rozwoju gospodarczego pogranicza czesko-polskiego w oparciu o 5 tematycznych transgranicznych grup roboczych (ds. rozwoju gospodarczego i energii odnawialnej na pograniczu cz-pl, ds. produktów regionalnych na pograniczu cz-pl, ds. prowadzenia działalności gospodarczej na pograniczu cz-pl, ds. rozwoju regionalnego i turystyki na pograniczu cz-pl, ds. mobilności pracowniczej na pograniczu cz-pl). Tematyka grup roboczych bezpośrednio wynika z bieżących problemów czesko-polskiego pogranicza,  strategii dotyczącej wkładu programu EWT w realizację unijnej strategii na rzecz inteligentnego, zrównoważonego wzrostu sprzyjającego włączeniu społecznemu oraz osiągnięcie spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej. Posiedzenia grup roboczych będą mieć otwarty charakter. Do udziału w nich poza partnerami projektu będą zapraszane wszelkie podmioty po obu stronach granic zainteresowane bezpośrednio wybraną problematyką tj.: izby gospodarcze, stowarzyszenia i związki, fundacje, cechy rzemiosł, inkubatory, klastry, urzędy pracy, samorządy, przedsiębiorstwa, wszelkie inicjatywy społeczne itp. Zaplanowane działania projektu wpłyną na zwiększenie intensywności współpracy instytucji i społeczności w regionie przygranicznym w obszarze rozwoju społeczno-gospodarczego.

Grupy robocze zajmują się :

- organizacją spotkań w ramach grup roboczych, do udziału, w których zapraszani są przedstawiciele polskich i czeskich instytucji społeczno- gospodarczych

- definiowaniem problemów występujących w regionie

- organizacją imprez społeczno- gospodarczych ( giełd kooperacyjnych, wystaw, forów dyskusyjnych, warsztatów tematycznych, wizyt studyjnych, itp.)

- biorą udział w giełdach pracy i tworzą bazy firm poszukujących pracowników , bazy poszukujących zatrudnienia,

- usługami informacyjnymi w dziedzinie współpracy gospodarczej i transgranicznego rynku pracy,

- wypracowaniem fachowych pakietów informacyjnych w zakresie przedsiębiorczości w Republice Czeskiej I Polsce,

- wypracowaniem i publikacją transgranicznej instrukcji w zakresie zatrudnienia,

- nauką języka polskiego i czeskiego

 

Więcej informacji o projekcie na stronie koordynatora pod linkiem:

http://www.karr.pl/projekty/108-siec-rozwoju-gospodarczego-pogranicza-czesko-polskiego

 

Facebook

                  

Sponsorzy

 

Piekarnia PPUH Jarmen

Edward Orawiec Tomaszów Bolesławiecki

Kontakt

Gminny Ośrodek Kultury

i Biblioteka w Gromadce

ul. Szkolna 9

59-706 Gromadka

NIP: 612-18-60-992

tel. 75 738 23 48

tel. 75 738 23 96 (Biblioteka)


e-mail:

gokibgromadka@gokibgromadka.pl


Skrzynka ESP:

/GOKIBGROMADKA/SkrytkaESP


Nr rachunku bankowego:

BS w Chojnowie - Oddział w Gromadce

63 8644 0000 0264 8839 2000 0010


BIBLIOTEKA

Biblioteka czynna

poniedziałki i czwartki:

w godz. 11.00 - 18.00

wtorki, środy, piątki:

9.00 - 16.00

 

 

 

KATALOG ONLINE

 

Klauzula informacyjna

Biuletyn Informacji Publicznej

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Imieniny:

Polecamy: