Zaproszenie na spotkanie Zespołu Kompetencji Seniorów w Gromadce - listopad 2017 r.

Utworzono dnia 20.11.2017

Notatka ze spotkania ZKS w Gromadce.

1. Omówienie przez moderatora celu spotkania.

2. Przypomnienie tematów modułów seminariów wyjazdowych do St. Marienthal.

3. Nabór członków do kolejnej grupy wyjazdowej na seminaria.

4. Omówienie bieżącego działania ZKS w społeczności lokalnej.

5. Podział ról członków ZKS przy organizacji międzynarodowego projektu pn. "Wigilia Wielu Kultur".

6. Podsumowanie spotkania.

ad. 1. Moderator przypomniał o celu projektu, który ma na względzie wspieranie i motywowanie zaangażowania seniorów po obu stronach granicy w działalność społeczną jako seniorów-trenerów.

ad. 2. Moderator przybliżył członkom ZKS tematy modułów seminariów, które obdywają się w Międzynarodowym Centrum Spotkań St. Marienthal - Saksonia:

- autoreflekscja i dalszy rozwój własnej osobowości: dotychczasowe i przyszłe role w życiu;

- wartości i znaczenie sąsiedztwa;

- zdrowo i aktywnie w starszym wieku;

- komunikacja (interkulturalna);

- zarządzanie konfliktami (mediacja);

- wiek a społeczeństwo w okresie zmian: "nowi starsi";

- życie kulturą zaangażowania;

- wykorzystanie i pielęgnowanie sieci

- zarządzanie projektami, inicjowanie projektów oraz możliwości finansowania;

- działania informacyjno-promocyjne oraz internet.

ad. 3. Moderator przeprowadził zapisy osób chętnych do wyjazdu na seminarium. Przypomniał zasadę, że uczestnicy mają zapewniony bezpłatny nocleg, wyżywienie, opiekunkę i pielęgniarkę podczas wyjazdu.

ad. 4. Członkowie ZKS wymieniali się informacjami na temat działań w społeczności lokalnej: współpracą z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Biblioteką w Gromadce, Urzędem Gminy Gromadka, radnymi, sołtysami, Powiatowym Kołem Gospodyń Wiejskich w Bolesławcu, Regoinalnym Kołem Gospodyń Wiejskich w Legnicy, Polskim Czerwonym Krzyżem, Stowarzyszeniem Lokalna Grupa Działania "Wrzosowa Kraina" w Chocianowie.

ad. 5. Moderator przedstawił propozycję wspólnej realizacji międzynarodowego projektu pt. "Wigilia Wielu Kultur", która odbywa się cyklicznie w gminie Gromadka od 2006 r.. Pomiędzy osobami chętnymi do współpracy zostały podzielone zadania. I tak: członkowie ZKS, którzy należą do KGW w Osłej, współnie ze swoją organizacją mają upiec ciasta. Członkowie ZKS, którzy nalerzą do zespołu folklorystycznego "Ale-Babki" w Różyńcu podjęli się zrobienia kutii i uszek wigilijnych, panie z KGW w Gromadce wraz z Klubem Seniora "Relaks" oraz zespołem folklorystycznym "Wesoła Gromadka" z Gromadki podjęły się produkcji pierogów z kapustą i grzybami. Produkty na potrawy regionalne zakupił Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka w Gromadce.

ad. 6. W podsumowaniu moderator podkreślił, że następne spotkanie członków ZKS będzie miało charakter praktyczny. Odbędzie się ono 10 grudnia 2017 r. o godz. 14.00. Miejscem spotkania będzie Sala Widowiskowa GOKiB w Gromadce. Członkowie ZKS będą mieli okazję do komunikacji z przedstawicielami instytucji publicznych, organizacji pożytku publicznego, organizacji pozarządowych, grup samopomocy oraz ze środowiskami wszelkich inicjatyw społecznych. W czasie spotkania wigilijnego planowane są działania informacyjno-promocyjne projektu "Utworzenie Zespołów Kompetencji Seniorów na niemiecko-polskim pograniczu. Projekt modelowy".

W pomieszczeniu, w któwym odbywało się spotkanie ZKS umieszczone były w widocznym miejscu plakaty projektu. Ponadto umieszczono informację o spotkaniu na stronie internetowej www.gokibgromadka.pl

Bożena Kuchmacz